POLITECNICO DI MILANO

POLITECNICO DI MILANO

politecnico

Prontoitalia olarak 19 senedir öğrenci gönderdiğimiz, 1863 yılında kurulmuş olan Politecnico di Milano, İtalya’nın en büyük teknik üniversitesi olup Avrupada en önde gelen mühendislik ve mimarlık alanlarında iddialı çok iyi ve saygın bir teknik üniversitedir. Avrupadaki üniversitelerin içinde ilk 20’nin içinde yer almaktadır. 1200 profesörü, 18 departmanında 43000 öğrencisi mevcuttur. Avrupadaki önceleği hem lisans alanında olup hem de tatbiki eğitimli mastır ve de yüksek lisanslarındaki öğrencilere sağladıkları verileri, başarılarından ileri gelmektedir. Almış olduğu ödüllerle dünya çapında kendini kanıtlamış bir üniversitedir Milano Teknik Üniversitesi. Milano, Como, Lecco, Montova ve Piacenza’da kampüsleri bulunmaktadır.

 

politecnicodimilano3

Bölümlere göre eğitim alınacak kampüsler değişmektedir. En büyük kampüsü Milano’dur. Hem İtalyanca hem de İngilizce bölümleri mevcuttur. İtalyanca lisans ve yüksek lisans programları için en az orta seviyede İtalyanca seviyesine sahip olmak gerekmektedir. İngilizce program başvuruları için ise İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL – IELTS) veya üniversitedeki lisans eğitim dilinin tamamen İngilizce olması gerekmektedir. Eğer öğrencinin lisans eğitimi tamamen İngilizce ise, mezun olduğu üniversite kurumundan İngilizce eğitim aldığına dair bir belge ile başvuru yapabilirler.

Özellikle mastır öğrencileri üst düzey İtalyan ve uluslararası çeşitli sektörlerden olan firmaların ileriye dönük gerçekleşmesi gereken gerçek projelerinin yapım çalışmalarının sorumluluğunu alırlar. Bu sorumluluk mastır öğrencilerine verilmekte olup uzman profesör kadrosunun refakatinde bu tatbiki eğitim, proje çalışmaları mastır süresi boyunca 1 yada 1.5 sene içerisinde tamamlanmaktadır. Bu bağlamda mastır bölümlerine seçim kriterleri arasında en önde gelen ve çok titizlikle durulan konu öğrencinin sorumluluk sahibi, ciddi ve idealist olması gelir. Çünkü bu yapımları gerçekleşen projelerin sahipleri olan firmalar projede emeği geçen öğrencileri birebir tanıyıp, proje sonunda da öğrencilerden sunumlarını dinleyip kendilerinden projeyi teslim almaktadırlar ve projede isimleri geçmektedir. Takdire değer bu konum ise tabi ki öğrencilerin hedefleri doğrultusundaki ideallerine ulaşma aşamasında gelecekleri için önemli bir referans sağlamaktadır.

POLITECNICO DI MILANO ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE’DE YÖK TARAFINDAN KABUL EDİLMEKTEDİR.

 

POLITECNICO DI MILANO’DA LİSANS EĞİTİMİ:

İtalya’da tüm Üniversitelerde olduğu gibi Milano Teknik Üniversitesinde de Lisans eğitimi süresi 3senedir bazı bölümlerde ise 5 senedir 5 senenin sonunda ise direkt doktora’ya devam edilebilmektedir.Eğitim dili İtalyancadır.Kredili sistem olup her sene 60 kredi ve 3 sene de toplam 180 krediyle Eğitim tamamlanır.Yabancı öğrencilerin başvuru yapabilmeleri için mayıs ayında İtalyan konsolosluğunda yapılan İtalyanca mülakatlarından başarılı şekilde geçilmesi gerekmektedir.kurumumuzun öğrencileri bu süreden önce İtalya eğitim müdürümüz ve asistanlarımızın bilgisi,tecrübesi ve titizlikle takibi ,üniversite –fakülte seçimindeki yönlendirmesi ile konsolosluğa teslim edilmek üzere gerekli olan tüm belgelerini hazırlamaktadırlar.İtalya da üniversiteye gitme hakkı ilk,orta,lise eğitim süresi toplamı 12 sene olan öğrenciler kabul edilmekte ( yabancı dil hazırlık senesi sayılmamaktadır)

Aksi taktirde öğrencilerin Türkiye’de her hangi bir fakültenin 1.sınıfını alttan dersi kalmadan geçmiş olması gerekmektedir ve  orta seviyede İtalyanca seviyesine sahip olmak gerekmektedir.